Ramazan Duman
Köşe Yazarı
Ramazan Duman
 

DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL, ÜZÜM YEMEK

Muhalefet son günlerde 6 partinin genel başkanlarının bir araya gelmesiyle hareketlenmeye başladı. Bunlara yeni kurulan partileri de ekleyince siyaset epey hızlandı. Her ne kadar iktidar cephesi erken seçim yok dese de, muhalefet ve yeni kurulan partiler, küçük çapta mitingler, açılışlar, kongreler yaparak halkın nabzını tutmaya başladılar. *** İktidar da boş durmuyor tabi. Seçim kanunda yapılmaya çalışılan yenilikler, seçim barajının düşürülmesi, ekonomide atılan bazı adımlar bu seçimlerin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Görülen o ki, iktidar cephesinde ateş bacayı sarmış. *** Ekonomide halk, sokaklarda, medyada, televizyonlarda, çarşı pazarda feryat ederken, bazı vekiller, ekonominin iyi gittiğini İngiltere ve Almanya'da bile krizin olduğunu savundular. Hatta Milletvekillerinden biri "İçiniz karardığı canınız sıkıldığı zaman, bakın ne kadar güzel yollar yapılmış, gözünüz gönlünüz açılsın" dedi. *** Tabi dilin kemiği yok. Ama çok iyi biliyoruz ki, ülke nüfusunun yüzde 80'i ne Çanakkale Köprüsü’nden geçecek ne İstanbul Havaalanını kullanacak ne de Marmaray Köprüsü’nden geçecek. Ama dünyanın değişmeyen kanunu olan her insan her aile ocağında pişen yemeği, traktörüne koyacağı mazotu, tarlasına atacağı gübreyi düşünmeden edemeyecek. Karnı aç olanın, tenceresi boş olanın karnını ne yollar ne köprüler ne de ekonomideki kuru vaatler doyurur. *** O kadar enteresan bir ülke olduk ki, halkın kendisi de bizi yönetenlerde günübirlik yaşar olduk. Yağ krizi olacak deniliyordu hurra halk marketlere hücum yağlara saldırıyor. İki gün geçiyor Tarım Bakanı "Yağ stoğumuz yeterli paniğe gerek yok" diyor. Elektrik halkın cebini yakıp halk isyan ediyor, Enerji Bakanı ayarlama yaptık diyor. Yetmiyor tekrar düzenleme bir bakmışız kış bitmiş. Kalıcı ve sistemsel hiçbir projemiz yok. *** Başta da dedim ya üreten köylü vatandaşımız köprülere, yollara değil traktörünün deposuna bakacak. Tarlasına atacağı gübreyi nerden daha ucuza alabilirimin hesabını yapacak. Belki de birçoğu alamayacak. Hani eski Başbakan Binali Yıldırım Bey "Çiftçinin mazotunun yarısı bizden, yarısı çiftçiden demişti" hadi görelim bu icraatları lütfen.
Ekleme Tarihi: 29 Ekim 2022 - Cumartesi
Ramazan Duman

DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL, ÜZÜM YEMEK

Muhalefet son günlerde 6 partinin genel başkanlarının bir araya gelmesiyle hareketlenmeye başladı. Bunlara yeni kurulan partileri de ekleyince siyaset epey hızlandı. Her ne kadar iktidar cephesi erken seçim yok dese de, muhalefet ve yeni kurulan partiler, küçük çapta mitingler, açılışlar, kongreler yaparak halkın nabzını tutmaya başladılar.

***

İktidar da boş durmuyor tabi. Seçim kanunda yapılmaya çalışılan yenilikler, seçim barajının düşürülmesi, ekonomide atılan bazı adımlar bu seçimlerin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Görülen o ki, iktidar cephesinde ateş bacayı sarmış.

***

Ekonomide halk, sokaklarda, medyada, televizyonlarda, çarşı pazarda feryat ederken, bazı vekiller, ekonominin iyi gittiğini İngiltere ve Almanya'da bile krizin olduğunu savundular. Hatta Milletvekillerinden biri "İçiniz karardığı canınız sıkıldığı zaman, bakın ne kadar güzel yollar yapılmış, gözünüz gönlünüz açılsın" dedi.

***

Tabi dilin kemiği yok. Ama çok iyi biliyoruz ki, ülke nüfusunun yüzde 80'i ne Çanakkale Köprüsü’nden geçecek ne İstanbul Havaalanını kullanacak ne de Marmaray Köprüsü’nden geçecek. Ama dünyanın değişmeyen kanunu olan her insan her aile ocağında pişen yemeği, traktörüne koyacağı mazotu, tarlasına atacağı gübreyi düşünmeden edemeyecek. Karnı aç olanın, tenceresi boş olanın karnını ne yollar ne köprüler ne de ekonomideki kuru vaatler doyurur.

***

O kadar enteresan bir ülke olduk ki, halkın kendisi de bizi yönetenlerde günübirlik yaşar olduk. Yağ krizi olacak deniliyordu hurra halk marketlere hücum yağlara saldırıyor. İki gün geçiyor Tarım Bakanı "Yağ stoğumuz yeterli paniğe gerek yok" diyor. Elektrik halkın cebini yakıp halk isyan ediyor, Enerji Bakanı ayarlama yaptık diyor. Yetmiyor tekrar düzenleme bir bakmışız kış bitmiş. Kalıcı ve sistemsel hiçbir projemiz yok.

***

Başta da dedim ya üreten köylü vatandaşımız köprülere, yollara değil traktörünün deposuna bakacak. Tarlasına atacağı gübreyi nerden daha ucuza alabilirimin hesabını yapacak. Belki de birçoğu alamayacak. Hani eski Başbakan Binali Yıldırım Bey "Çiftçinin mazotunun yarısı bizden, yarısı çiftçiden demişti" hadi görelim bu icraatları lütfen.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.