“BİNLERCE DEKAR BAĞ KÖKLENİYOR”

MANİSA GÜNDEMİ (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 19.10.2022 - 15:09, Güncelleme: 19.10.2022 - 15:09 895+ kez okundu.
 

“BİNLERCE DEKAR BAĞ KÖKLENİYOR”

Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu üzüm üreticilerinin sorunlarına değindi. Bakırlıoğlu, “Şu an Manisa'da 27 liradan 1 kilogram bile üzüm satılmadı. Bu sene sergi zamanında yağan yağışlar kalite kaybına neden oldu.” açıklamasında bulundu.
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zarar eden üreticilerin üzüm bağlarını köklediğine dikkat çekti. “ÇİFTÇİNİN ZARARI 100 MİLYONLARCA LİRA” CHP’li Bakırlıoğlu, “Ülke tarımında yaşanan kriz Manisa'da daha da fazla hissedilmekte ve artık sürdürülebilir olmaktan çıkmış durumda. Öyle ki Manisa'nın birçok ilçesinde üzüm bağları köklenmeye başladı. 9 yaşındaki, 15 yaşındaki yani tam verimde olan yıllarca emek vererek, alın teri dökerek büyütülen, yüksek maliyetlerle tesis edilen bağlar artık kökleniyor. Öyle 5-10 dekar değil, binlerce dekar bağ kökleniyor. Bizim sahada yapmış olduğumuz çalışmada, 20 bin dekar bağın köklediğini öngörmüştük ancak rakam daha da fazla olabilir. 1 dekar bağın tesis maliyetinin 30 bin lira olduğunu düşündüğümüzde çiftçinin zararı 100 milyonlarca lirayı bulmakta. Neden bu hâle geldik, neden en verimli yaşındaki bağlar kökleniyor? Sorun esasında yeni değil ve sorun dönemsel de değil.” dedi. “27 LİRADAN 1 KİLOGRAM BİLE ÜZÜM SATILMADI” Yağan yağışlar nedeniyle üzümlerin kalite kaybına uğradığını söyleyen Bakırlıoğlu, “Toprak Mahsulleri Ofisi geçtiğimiz yıllarda kuru üzümde taban fiyat açıklamaya ve müdahale alımı yapmaya başladı ancak Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı taban fiyatları her sene tavan fiyat hâline geldi. Geçen sezon mesela, bir önceki yıl 12,5 lira olan fiyat yüzde 4'lük bir artışla 13 lira olarak açıklandı; o esnada tüccar, 13 liradan alım yapmaktaydı, fiyatları birdenbire 11 liraya düşürdü, çiftçimiz de ne yazık ki maliyetine satış yapmak zorunda kaldı. Bu sezon Ziraat Odaları 25 lira maliyet açıkladı. Cumhurbaşkanı Manisa mitinginde 27 lira olarak fiyat açıkladı ancak şu an Manisa'da 27 liradan 1 kilogram bile üzüm satılmadı. Bu sene sergi zamanında yağan yağışlar kalite kaybına neden oldu.” ifadesinde bulundu. “ÜRETİCİ TMO'DAN RANDEVU ALAMADI” Üreticinin maliyetinin çok altında üzüm sattığını açıklayan Bakırlıoğlu, “Üretici TMO'dan randevu alamadı, alanlar ise aylar sonrasına aldı. Ödemeyi ise teslim tarihinden yirmi bir gün sonra, borcu olan çiftçi mahsulünü ne yazık ki 10 liradan, 15 liradan, 20 liradan satmak zorunda kaldı. TMO'dan randevu alabilenler ise ürünü yaş diye geri çevrildi. Üretici, işletmenin yolunu tuttu ve maliyetinin çok altına üzümünü satmak zorunda kaldı.” açıklamasında bulundu “BU DURUMU DAHA NE KADAR SEYREDECEKSİNİZ?” Çaresiz kalan çiftçinin bağlarını köklediğini dile getiren CHP'li Bakırlıoğlu, “Üretici bu zor günlerde yanlarında devleti aradı, iktidarı aradı. Peki, bu esnada yani Manisa'da bağlar köklenirken iktidar mensupları ne yapıyordu? İktidar mensupları burada basına sansürü yasallaştırmaya çalışıyorlardı. Çaresiz kalan çiftçi, çözümü bağlarını köklemekte buldu. Şimdi iktidar milletvekiline sormak lazım: Bu durumu daha ne kadar seyredeceksiniz? Buna dur demek için daha ne yapacaksınız?” diyerek sözlerine son verdi.
Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu üzüm üreticilerinin sorunlarına değindi. Bakırlıoğlu, “Şu an Manisa'da 27 liradan 1 kilogram bile üzüm satılmadı. Bu sene sergi zamanında yağan yağışlar kalite kaybına neden oldu.” açıklamasında bulundu.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zarar eden üreticilerin üzüm bağlarını köklediğine dikkat çekti.

“ÇİFTÇİNİN ZARARI 100 MİLYONLARCA LİRA”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Ülke tarımında yaşanan kriz Manisa'da daha da fazla hissedilmekte ve artık sürdürülebilir olmaktan çıkmış durumda. Öyle ki Manisa'nın birçok ilçesinde üzüm bağları köklenmeye başladı. 9 yaşındaki, 15 yaşındaki yani tam verimde olan yıllarca emek vererek, alın teri dökerek büyütülen, yüksek maliyetlerle tesis edilen bağlar artık kökleniyor. Öyle 5-10 dekar değil, binlerce dekar bağ kökleniyor. Bizim sahada yapmış olduğumuz çalışmada, 20 bin dekar bağın köklediğini öngörmüştük ancak rakam daha da fazla olabilir. 1 dekar bağın tesis maliyetinin 30 bin lira olduğunu düşündüğümüzde çiftçinin zararı 100 milyonlarca lirayı bulmakta. Neden bu hâle geldik, neden en verimli yaşındaki bağlar kökleniyor? Sorun esasında yeni değil ve sorun dönemsel de değil.” dedi.

27 LİRADAN 1 KİLOGRAM BİLE ÜZÜM SATILMADI”

Yağan yağışlar nedeniyle üzümlerin kalite kaybına uğradığını söyleyen Bakırlıoğlu, “Toprak Mahsulleri Ofisi geçtiğimiz yıllarda kuru üzümde taban fiyat açıklamaya ve müdahale alımı yapmaya başladı ancak Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı taban fiyatları her sene tavan fiyat hâline geldi. Geçen sezon mesela, bir önceki yıl 12,5 lira olan fiyat yüzde 4'lük bir artışla 13 lira olarak açıklandı; o esnada tüccar, 13 liradan alım yapmaktaydı, fiyatları birdenbire 11 liraya düşürdü, çiftçimiz de ne yazık ki maliyetine satış yapmak zorunda kaldı. Bu sezon Ziraat Odaları 25 lira maliyet açıkladı. Cumhurbaşkanı Manisa mitinginde 27 lira olarak fiyat açıkladı ancak şu an Manisa'da 27 liradan 1 kilogram bile üzüm satılmadı. Bu sene sergi zamanında yağan yağışlar kalite kaybına neden oldu.” ifadesinde bulundu.

ÜRETİCİ TMO'DAN RANDEVU ALAMADI”

Üreticinin maliyetinin çok altında üzüm sattığını açıklayan Bakırlıoğlu, “Üretici TMO'dan randevu alamadı, alanlar ise aylar sonrasına aldı. Ödemeyi ise teslim tarihinden yirmi bir gün sonra, borcu olan çiftçi mahsulünü ne yazık ki 10 liradan, 15 liradan, 20 liradan satmak zorunda kaldı. TMO'dan randevu alabilenler ise ürünü yaş diye geri çevrildi. Üretici, işletmenin yolunu tuttu ve maliyetinin çok altına üzümünü satmak zorunda kaldı.” açıklamasında bulundu

“BU DURUMU DAHA NE KADAR SEYREDECEKSİNİZ?”

Çaresiz kalan çiftçinin bağlarını köklediğini dile getiren CHP'li Bakırlıoğlu, “Üretici bu zor günlerde yanlarında devleti aradı, iktidarı aradı. Peki, bu esnada yani Manisa'da bağlar köklenirken iktidar mensupları ne yapıyordu? İktidar mensupları burada basına sansürü yasallaştırmaya çalışıyorlardı. Çaresiz kalan çiftçi, çözümü bağlarını köklemekte buldu. Şimdi iktidar milletvekiline sormak lazım: Bu durumu daha ne kadar seyredeceksiniz? Buna dur demek için daha ne yapacaksınız?” diyerek sözlerine son verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.