İsmail Aydın
Köşe Yazarı
İsmail Aydın
 

GENÇLER VE EMEKLİLER

Bu seçim emeklilerin seçimi diye defalarca köşe yazılarımda belirttim. Ya emekliye insan onuruna yaraşır bir yaşam sunun ya da emeklinin tenceresi boşaldı, boş tencerenin devirmeyeceği iktidar yoktur demişti rahmetli Demirel ve bu uyarılara hiç kulak asılmadı. Emekli kararlıydı oy vermeyecekti. Hangi emekli ile konuşsam ya sandığa gidip başkasına oy veremeyeceğini, ya da sandığa gidip başka partilere oy vereceğini söylüyor ve dediklerinde samimi oldukları adeta gözlerinden okunuyordu. Bir emekli arkadaşımla sohbet ediyorduk. Gözleri derinlere dalarak “2002 den beri Reis’e oy veriyorum, Birçok arkadaşım da reise oy veriyor ilk defa oy vermeyeceğim” *** Neden diye sordum… Çünkü beni açlığa mahkûm etti 10 bin lira ile kim geçinebilir ki? Geçinilmeyeceğini bal gibi biliyor ve biz emeklileri yok sayıyor. Biz de onu bu seçimde yok sayacağız ve hayatımda MHP den başka partiye oy vermedim ama bu seçimde hayatımda ilk kez CHP ye oy vereceğim. Reis bizi anlamadı biz emekliler hep ona oy verdik bize bir şey verilmedi ama ona oy vermeyen memur kısmına bizim üç misli fazlamızı vererek nispeten onlar bizden çok iyi konuma geldiler… Diyerek yanımdan ayrıldı arkasından şöyle bir bakıyım dedim, keşke bakmasaydım. İnanın insanın yüreği dayanmaz 70 yaşında başını öne eğmiş ellerini arkaya bağlayarak gözden kayboldu. *** Sadece emekliler değil ilk oy kullanacak gençlerle de az da olsa bir sohbet etme imkânım oldu. Sordum, nasıl görüyorsunuz durumu? Cevap ilginç “Ağabey biz gençliğimizi evde geçiriyoruz dışarda olduk mu bir çay 15 lira bizim gücümüz yetmez yani bir kafe ye gidip oturamıyoruz, öğrencilere yönelik hiç bir çalışma yok bize sosyal fiziki alanlar yapılmalı ve biz de orda oturup ders çalışalım çayımızı içelim o nedenle İzmir’e gidiyor orda kalıyoruz. Bu da bize zor geliyor.” SEÇMENİN YÜZDE 8’İ SANDIĞA GİTMEDİ Peki oyu kullanacaksın kime vermeyi düşünüyorsun. Cevap İktidara vermeyeceğim. Yani gençler ve emekliler bu seçimin belirleyenleri idi. Seçmenin yüzde 8’i sandığa gitmedi bunlar. AK Parti ve MHP seçmenleri olduğu kesin. Bir de bu seçimin kazananı CHP… Kutluyorum. Çok demokratik bir ortamda kavgasız gürültüsüz oyların çalındığını kedilerin trafoya girdiğini çöpte oy pusulalarının bulunduğunu kimse söylemedi. Sizce neden?
Ekleme Tarihi: 02 Nisan 2024 - Salı
İsmail Aydın

GENÇLER VE EMEKLİLER

Bu seçim emeklilerin seçimi diye defalarca köşe yazılarımda belirttim. Ya emekliye insan onuruna yaraşır bir yaşam sunun ya da emeklinin tenceresi boşaldı, boş tencerenin devirmeyeceği iktidar yoktur demişti rahmetli Demirel ve bu uyarılara hiç kulak asılmadı. Emekli kararlıydı oy vermeyecekti. Hangi emekli ile konuşsam ya sandığa gidip başkasına oy veremeyeceğini, ya da sandığa gidip başka partilere oy vereceğini söylüyor ve dediklerinde samimi oldukları adeta gözlerinden okunuyordu. Bir emekli arkadaşımla sohbet ediyorduk. Gözleri derinlere dalarak “2002 den beri Reis’e oy veriyorum, Birçok arkadaşım da reise oy veriyor ilk defa oy vermeyeceğim”

***

Neden diye sordum… Çünkü beni açlığa mahkûm etti 10 bin lira ile kim geçinebilir ki? Geçinilmeyeceğini bal gibi biliyor ve biz emeklileri yok sayıyor. Biz de onu bu seçimde yok sayacağız ve hayatımda MHP den başka partiye oy vermedim ama bu seçimde hayatımda ilk kez CHP ye oy vereceğim. Reis bizi anlamadı biz emekliler hep ona oy verdik bize bir şey verilmedi ama ona oy vermeyen memur kısmına bizim üç misli fazlamızı vererek nispeten onlar bizden çok iyi konuma geldiler… Diyerek yanımdan ayrıldı arkasından şöyle bir bakıyım dedim, keşke bakmasaydım. İnanın insanın yüreği dayanmaz 70 yaşında başını öne eğmiş ellerini arkaya bağlayarak gözden kayboldu.

***

Sadece emekliler değil ilk oy kullanacak gençlerle de az da olsa bir sohbet etme imkânım oldu. Sordum, nasıl görüyorsunuz durumu? Cevap ilginç “Ağabey biz gençliğimizi evde geçiriyoruz dışarda olduk mu bir çay 15 lira bizim gücümüz yetmez yani bir kafe ye gidip oturamıyoruz, öğrencilere yönelik hiç bir çalışma yok bize sosyal fiziki alanlar yapılmalı ve biz de orda oturup ders çalışalım çayımızı içelim o nedenle İzmir’e gidiyor orda kalıyoruz. Bu da bize zor geliyor.”

SEÇMENİN YÜZDE 8’İ SANDIĞA GİTMEDİ

Peki oyu kullanacaksın kime vermeyi düşünüyorsun. Cevap İktidara vermeyeceğim. Yani gençler ve emekliler bu seçimin belirleyenleri idi. Seçmenin yüzde 8’i sandığa gitmedi bunlar. AK Parti ve MHP seçmenleri olduğu kesin. Bir de bu seçimin kazananı CHP… Kutluyorum. Çok demokratik bir ortamda kavgasız gürültüsüz oyların çalındığını kedilerin trafoya girdiğini çöpte oy pusulalarının bulunduğunu kimse söylemedi. Sizce neden?

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.