Nihal KARA
Köşe Yazarı
Nihal KARA
 

GÜÇLÜ KADIN

Güçlü kadın kavramını sosyal medyada öyle bir aksediyorlar ki, kusursuz muhteşem sınırları olmayan bir kadın figürü çıkıyor karşınıza. Peki güçlü kadın gerçekten kusursuz ve sınırları olmayan mı demek? Bana göre güçlü kadın; bir erkeğe muhtaç kalmadan hayatına devam edebilen kadındır. Bu erkek bir eş olmak zorunda değil. Baba veyahut abide olabilir. Muhtaç kelimesi başlı başına kadını güçsüz kılan bir kelime. *** Hayatında bir erkek olmadan da çalışıp para kazanabiliyor ve kendine bakabiliyor musun? Cevap evetse güçlüsün. Çünkü özellikle bizim ülkemizde tek başına ayakta durmaya çalışan kadınları, taşlamak, ezmeye çalışmak ya da lakaplar ile bir ad koymak çok normal. Doğa olayı gibi. Bu durumda sizin gücünüzün sınırlarını zorlar hale geliyor. Yalnız yaşayan bir kadın mı gördünüz? “Akşamları kesin yalnız uyumuyordur. Bakkalla araları iyi gibi hemen karısına söyleyeyim de kocasına çeki düzen versin. Bekar kadınla muhabbet edilir mi?” Gibi bir çok lafta takarlar. Kendi eşlerine mutsuz evliliklerine dayanmak “mecburiyetinde” kaldıkları için, bu tarz mecburiyeti olmayan kadınları taşlamakta üstlerine yoktur. *** Bu durumu sosyal medyada çok daha fazla görebilirsiniz. Bir kadın, hele ki boşanmışsa eyvah ki ne eyvah. Hemen mutsuz kadınların kafalarında senaryolar hazırlanır. “Kesin zengin birini bulmuş ve o adam sayesinde tatillere çıkıp eski kocasına nispet yapıyor. Neden? Çünkü bir kadın boşandıktan sonra başında erkek olmadan nasıl tatil yapabilir ki? Nasıl çocuğuna bakabilir? Bunları yapıyor ve üstüne birde sosyal medya da sergiliyorsa, kesin altında bir neden vardır.” O altında yatan nedeni kendimizde çok iyi biliriz. Biliriz ama ulaşamadığımız her ciğer mundardır. Geçmişten bu güne gelen başka bir soruna daha değinip yazıyı sonlandıracağım, “erken yaşta yaptırılan evlilikler.” KIZLARINIZIN ARKASINDA DURUN Geçmişte çok küçük yaşta yani 14-15’den başlayıp maximum 18’in de evlendirildiği için kadınlar, çocuğa çocuk emanet etmenin sıkıntısını yıllarca hem eşleri hem de kendileri yaşıyorlar. İşte tam da bu yüzden kızlarınızın arkasında durun. Birilerine muhtaç bıraktığınız her an kendi kaderinize olan kızgınlığınıza bir kor daha atıyorsunuz. Kızlarınızı iş bulana kadar değil, kendi evini tutup kendi kendine yaşayabilene kadar bırakmayın! Sonra birilerine muhtaç olup da anne kaderi yaşama mecburiyetinde kalmasınlar. Diyelim ki kaldınız. Evlisiniz ya da artık değilsiniz bazı konular dilediğiniz gibi gitmedi. Nereden ve nasıl ayağa kalkacağınızı keşfedin ve sonra aileniz dâhil eyvallahınız olmadan hayatınıza devam edin. Muhtaç olmadan ve dilediğiniz gibi. Vesselam.
Ekleme Tarihi: 23 Şubat 2024 - Cuma
Nihal KARA

GÜÇLÜ KADIN

Güçlü kadın kavramını sosyal medyada öyle bir aksediyorlar ki, kusursuz muhteşem sınırları olmayan bir kadın figürü çıkıyor karşınıza. Peki güçlü kadın gerçekten kusursuz ve sınırları olmayan mı demek? Bana göre güçlü kadın; bir erkeğe muhtaç kalmadan hayatına devam edebilen kadındır. Bu erkek bir eş olmak zorunda değil. Baba veyahut abide olabilir. Muhtaç kelimesi başlı başına kadını güçsüz kılan bir kelime.

***

Hayatında bir erkek olmadan da çalışıp para kazanabiliyor ve kendine bakabiliyor musun? Cevap evetse güçlüsün. Çünkü özellikle bizim ülkemizde tek başına ayakta durmaya çalışan kadınları, taşlamak, ezmeye çalışmak ya da lakaplar ile bir ad koymak çok normal. Doğa olayı gibi. Bu durumda sizin gücünüzün sınırlarını zorlar hale geliyor. Yalnız yaşayan bir kadın mı gördünüz? “Akşamları kesin yalnız uyumuyordur. Bakkalla araları iyi gibi hemen karısına söyleyeyim de kocasına çeki düzen versin. Bekar kadınla muhabbet edilir mi?” Gibi bir çok lafta takarlar. Kendi eşlerine mutsuz evliliklerine dayanmak “mecburiyetinde” kaldıkları için, bu tarz mecburiyeti olmayan kadınları taşlamakta üstlerine yoktur.

***

Bu durumu sosyal medyada çok daha fazla görebilirsiniz. Bir kadın, hele ki boşanmışsa eyvah ki ne eyvah. Hemen mutsuz kadınların kafalarında senaryolar hazırlanır. “Kesin zengin birini bulmuş ve o adam sayesinde tatillere çıkıp eski kocasına nispet yapıyor. Neden? Çünkü bir kadın boşandıktan sonra başında erkek olmadan nasıl tatil yapabilir ki? Nasıl çocuğuna bakabilir? Bunları yapıyor ve üstüne birde sosyal medya da sergiliyorsa, kesin altında bir neden vardır.” O altında yatan nedeni kendimizde çok iyi biliriz. Biliriz ama ulaşamadığımız her ciğer mundardır. Geçmişten bu güne gelen başka bir soruna daha değinip yazıyı sonlandıracağım, “erken yaşta yaptırılan evlilikler.”

KIZLARINIZIN ARKASINDA DURUN

Geçmişte çok küçük yaşta yani 14-15’den başlayıp maximum 18’in de evlendirildiği için kadınlar, çocuğa çocuk emanet etmenin sıkıntısını yıllarca hem eşleri hem de kendileri yaşıyorlar. İşte tam da bu yüzden kızlarınızın arkasında durun. Birilerine muhtaç bıraktığınız her an kendi kaderinize olan kızgınlığınıza bir kor daha atıyorsunuz. Kızlarınızı iş bulana kadar değil, kendi evini tutup kendi kendine yaşayabilene kadar bırakmayın! Sonra birilerine muhtaç olup da anne kaderi yaşama mecburiyetinde kalmasınlar. Diyelim ki kaldınız. Evlisiniz ya da artık değilsiniz bazı konular dilediğiniz gibi gitmedi. Nereden ve nasıl ayağa kalkacağınızı keşfedin ve sonra aileniz dâhil eyvallahınız olmadan hayatınıza devam edin. Muhtaç olmadan ve dilediğiniz gibi. Vesselam.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.