DEPREM DE ŞİDDET DE KADER DEĞİLDİR

MANİSA GÜNDEMİ (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 08.03.2023 - 17:16, Güncelleme: 08.03.2023 - 17:16 2731+ kez okundu.
 

DEPREM DE ŞİDDET DE KADER DEĞİLDİR

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Sart Urgancı, “Kadının insan haklarını ihlal eden düzenin değişmesi, eşit ve şiddetsiz bir yasam için haykırdığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bu yıl depremin yıkıcı gölgesinde, kaybettiğimiz canlar için mücadeleye devam ederek karşılıyoruz” dedi.
Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Sart Urgancı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı URGANCI’DAN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGUSU Av. Sinem Sart Urgancı, “İçinde bulunduğumuz afet döneminde, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasının yarattığı sakıncalar, deprem felaketinden sonra çok daha vahim ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Afetin yarattığı mağduriyetler kadınların barınma, kıyafet, yemek ve hijyenik ihtiyaçlar ile nakdi yardımlara varana kadar yaşadığı eşitsizliklerin yanı sıra haklarına erişimin de imkânsızlaşması konusunda yaşanmaktadır. Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde kadınların haklarına erişimi için atılan adımların birer birer geriye gittiğine tanıklık etmek zorunda kaldık. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temeline kurulu İstanbul Sözleşmesi için alınan yargı kararları, duruşmalarını da yakından takip ettiğimiz henüz oyuncaklarının ayırdına varamayacak kadar küçük yaşta bir kız çocuğunun sözde evlilik adı altında yıllarca istismara maruz kaldığının gün yüzüne çıkması, yine Saruhanlı İlimizde daha önceden iki eşini öldüren bir erkeğin 3.eşini öldürmesi, mevcut yasalar uygulamak yerine kadınları ayrıştırma amacı güderek yapılmak istenen Anayasa Değişikliği ve artarak devam eden erkek şiddeti nedeniyle katledilen onlarca kadın, hepimize haklarımızı korumak için daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu sebeple kadınların derinleşen mevcut sorunlar karşısında hak savunucusu olarak biz kadın avukatlar toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemek için mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz, Bir kez daha Medeni Kanun'a ve 6284 sayılı Yasa 'ya dokunulmamasını, İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden yürürlüğe konulmasını, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların oluşturulmasını talep ediyoruz.” dedi. ATATÜRK DEVRİMLERİNE BAĞLILILIK ÇIKIŞI Urgancı, “Biz Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak; uzun mücadeleler sonucunda elde edilmiş kadın hak ve kazanımlarında kayba neden olacak her türlü girişimin karşısında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” diye konuştu.
Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Sart Urgancı, “Kadının insan haklarını ihlal eden düzenin değişmesi, eşit ve şiddetsiz bir yasam için haykırdığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bu yıl depremin yıkıcı gölgesinde, kaybettiğimiz canlar için mücadeleye devam ederek karşılıyoruz” dedi.

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Sart Urgancı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı

URGANCI’DAN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGUSU

Av. Sinem Sart Urgancı, “İçinde bulunduğumuz afet döneminde, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasının yarattığı sakıncalar, deprem felaketinden sonra çok daha vahim ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Afetin yarattığı mağduriyetler kadınların barınma, kıyafet, yemek ve hijyenik ihtiyaçlar ile nakdi yardımlara varana kadar yaşadığı eşitsizliklerin yanı sıra haklarına erişimin de imkânsızlaşması konusunda yaşanmaktadır. Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde kadınların haklarına erişimi için atılan adımların birer birer geriye gittiğine tanıklık etmek zorunda kaldık. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temeline kurulu İstanbul Sözleşmesi için alınan yargı kararları, duruşmalarını da yakından takip ettiğimiz henüz oyuncaklarının ayırdına varamayacak kadar küçük yaşta bir kız çocuğunun sözde evlilik adı altında yıllarca istismara maruz kaldığının gün yüzüne çıkması, yine Saruhanlı İlimizde daha önceden iki eşini öldüren bir erkeğin 3.eşini öldürmesi, mevcut yasalar uygulamak yerine kadınları ayrıştırma amacı güderek yapılmak istenen Anayasa Değişikliği ve artarak devam eden erkek şiddeti nedeniyle katledilen onlarca kadın, hepimize haklarımızı korumak için daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu sebeple kadınların derinleşen mevcut sorunlar karşısında hak savunucusu olarak biz kadın avukatlar toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemek için mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz, Bir kez daha Medeni Kanun'a ve 6284 sayılı Yasa 'ya dokunulmamasını, İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden yürürlüğe konulmasını, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların oluşturulmasını talep ediyoruz.” dedi.

ATATÜRK DEVRİMLERİNE BAĞLILILIK ÇIKIŞI

Urgancı, “Biz Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak; uzun mücadeleler sonucunda elde edilmiş kadın hak ve kazanımlarında kayba neden olacak her türlü girişimin karşısında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.