İsmail Aydın
Köşe Yazarı
İsmail Aydın
 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Derler ya Türkiye’de STK´lar gelişmiyor veya geliştirilemiyor. Çok doğru çünkü ülkemizde sivilleşme önüne büyük setler çekilmiş, bu ülkede ne yapılacaksa ben yaparım anlayışı ile bir devlet yapısı oluşturulmuş ve sivilleşme önüne büyük setler çekilmişti. Son yıllarda dernek kurmak önündeki bürokratik engeller her ne kadar kaldırılmış gibi gözükse de kuruluşların bazı yapılanmalarda getirilen kuralların pek fazla bilinmemesi veya anlaşılamaması, derneklerimizi mahkeme kapılarına sürüklemiştir. O nedenle dernekler Kanunu’nda yasal düzenlemeler şart diye düşünüyorum. MADOST DİKKATLERİ ÜZERİNDE TOPLUYOR Manisa’mızda genel anlamda hemşeri derneklerinin daha aktif olduklarını gözlemlemekteyiz bunun yanında; Demokrasi ve Saydamlık Enstitüsü Derneği de pandemi öncesi önemli aktivitelere imza attığını ancak pandemi sonrası herhangi bir etkinliğini gözlemleyemedik. Manisa’mızda son günlerin parlayan yıldızı MADOST (Manisa Sevgi ve Dostluk Cemiyeti) tüm dikkatleri üzerinde topluyor. Son günlerde üst üste yapmış oldukları etkinliklerle Manisa’mızda bir canlılık ve bir dinamizm oluşmasına vesile oldu. MADOST´DA HER ŞEY KONUŞULUR MADOST, üzerinde hassasiyetle durmamız gereken örnek bir cemiyet olmuştur. Öncelikle belirtmem gerekir ki bu tam bir sivil toplum kuruluşu, partiler üstü yapısı ile farklı bir yapılanmanın tipik örneği, üyelerinin dünya görüşleri tamamen birbirinden farklı olmasına rağmen Manisa’mızın menfaatleri doğrultusunda bir araya gelebilmiş varsa yoksa şehrin menfaatleri doğrultusunda bir yapılanma. MADOST´da her şey konuşulur ancak siyaset ve din konuları ne konuşulur ne de tartışılır.  Kendiliğinden bir yasak oluşmuş gibi şehrimizin kanaat önderlerini bir araya getiren bu yapı Manisa’mızda örnek teşkil etmiştir. *** Öncelikle Manisa’nın sorunlarını tespit etmek ve tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunmayı kendine şiar edinmiş bir yapılanma. Konu ile ilgili kısa zaman sürecinde 3 yemekli toplantı yaparak ekonomi, turizm, tarım konuları üzerinde durulmuş ve Manisa’mızda konusunda uzman şahsiyetleri de bünyesine katarak bu konuları tartışmış ve her konu ile ilgili raporlar düzenlemiş. *** Kurucu Başkan Recep Kafes`in Manisa’mıza büyük bir armağanı diye bakıyorum. MADOST'da demokratik özelleştirme harfiyen dikkat ediliyor, örneğin başkanlık 6 ayda bir değişiyor ve 6 ay dönem başkanlığı yapılabiliyordu. Şuan dönem başkanlığını sürdüren Manisa’mızın tanınmış iş insanı Hakkı İŞCAN ile yaptığım kısa söyleşide cemiyetlerin Manisa ölçeğinde değil Türkiye’ye örnek olacak bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ve MADOST`un çok yakında Manisa’mızın sorunlarının çözümünde lokomotif görevi üstleneceğini herkes görecektir dedi MADOST birlikteliğin ve dayanışmanın ölçüsü ve adresidir. BAŞARILAR MADOST 24 Ocak saat 20:00'de Anemon Otel de yapacakları toplantıda tüm üyelerimizin görüşlerine başvuracakları söyleyerek şimdilik sözlerimi sonlandırıyorum diyerek yanımızdan ayrıldı. Başarılar MADOST
Ekleme Tarihi: 18 Ocak 2024 - Perşembe
İsmail Aydın

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Derler ya Türkiye’de STK´lar gelişmiyor veya geliştirilemiyor. Çok doğru çünkü ülkemizde sivilleşme önüne büyük setler çekilmiş, bu ülkede ne yapılacaksa ben yaparım anlayışı ile bir devlet yapısı oluşturulmuş ve sivilleşme önüne büyük setler çekilmişti. Son yıllarda dernek kurmak önündeki bürokratik engeller her ne kadar kaldırılmış gibi gözükse de kuruluşların bazı yapılanmalarda getirilen kuralların pek fazla bilinmemesi veya anlaşılamaması, derneklerimizi mahkeme kapılarına sürüklemiştir. O nedenle dernekler Kanunu’nda yasal düzenlemeler şart diye düşünüyorum.

MADOST DİKKATLERİ ÜZERİNDE TOPLUYOR

Manisa’mızda genel anlamda hemşeri derneklerinin daha aktif olduklarını gözlemlemekteyiz bunun yanında; Demokrasi ve Saydamlık Enstitüsü Derneği de pandemi öncesi önemli aktivitelere imza attığını ancak pandemi sonrası herhangi bir etkinliğini gözlemleyemedik. Manisa’mızda son günlerin parlayan yıldızı MADOST (Manisa Sevgi ve Dostluk Cemiyeti) tüm dikkatleri üzerinde topluyor. Son günlerde üst üste yapmış oldukları etkinliklerle Manisa’mızda bir canlılık ve bir dinamizm oluşmasına vesile oldu.

MADOST´DA HER ŞEY KONUŞULUR

MADOST, üzerinde hassasiyetle durmamız gereken örnek bir cemiyet olmuştur. Öncelikle belirtmem gerekir ki bu tam bir sivil toplum kuruluşu, partiler üstü yapısı ile farklı bir yapılanmanın tipik örneği, üyelerinin dünya görüşleri tamamen birbirinden farklı olmasına rağmen Manisa’mızın menfaatleri doğrultusunda bir araya gelebilmiş varsa yoksa şehrin menfaatleri doğrultusunda bir yapılanma. MADOST´da her şey konuşulur ancak siyaset ve din konuları ne konuşulur ne de tartışılır.  Kendiliğinden bir yasak oluşmuş gibi şehrimizin kanaat önderlerini bir araya getiren bu yapı Manisa’mızda örnek teşkil etmiştir.

***

Öncelikle Manisa’nın sorunlarını tespit etmek ve tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunmayı kendine şiar edinmiş bir yapılanma. Konu ile ilgili kısa zaman sürecinde 3 yemekli toplantı yaparak ekonomi, turizm, tarım konuları üzerinde durulmuş ve Manisa’mızda konusunda uzman şahsiyetleri de bünyesine katarak bu konuları tartışmış ve her konu ile ilgili raporlar düzenlemiş.

***

Kurucu Başkan Recep Kafes`in Manisa’mıza büyük bir armağanı diye bakıyorum. MADOST'da demokratik özelleştirme harfiyen dikkat ediliyor, örneğin başkanlık 6 ayda bir değişiyor ve 6 ay dönem başkanlığı yapılabiliyordu. Şuan dönem başkanlığını sürdüren Manisa’mızın tanınmış iş insanı Hakkı İŞCAN ile yaptığım kısa söyleşide cemiyetlerin Manisa ölçeğinde değil Türkiye’ye örnek olacak bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ve MADOST`un çok yakında Manisa’mızın sorunlarının çözümünde lokomotif görevi üstleneceğini herkes görecektir dedi MADOST birlikteliğin ve dayanışmanın ölçüsü ve adresidir.

BAŞARILAR MADOST

24 Ocak saat 20:00'de Anemon Otel de yapacakları toplantıda tüm üyelerimizin görüşlerine başvuracakları söyleyerek şimdilik sözlerimi sonlandırıyorum diyerek yanımızdan ayrıldı. Başarılar MADOST

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.